Zmiana stereotypów związanych z postrzeganiem osób z zaburzeniami psychicznymi to jeden z najważniejszych celów wczorajszej akcji edukacyjnej zorganizowanej w Lublinie w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.
– Walczymy o poszanowanie godności osób z zaburzeniami psychicznymi. Chcemy zmienić stereotypy i wyobrażenia na temat ich funkcjonowania, chcemy, żeby nie były dyskryminowane ze względu na swoją odmienność – zaznacza Barbara Maślik ze Stowarzyszenia Niesienia Pomocy chorym Misericordia, które było jednym z organizatorów wydarzenia. – Dbamy o to, żeby takie osoby aktywnie uczestniczyły w życiu społecznym, żeby były niezależne.
– Skupiamy się na treningu aktywności celowej. Nasi podopieczni wiedzą, że muszą wykonać konkretne zadania i dzięki temu mogą się realizować – mówi Małgorzata Pereta, terapeuta z Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Stacja Świdnik II” w Świdniku. – W naszym ośrodku działa m.in. pracownia artystyczna. Takie zajęcia bardzo uspokajają, nasi podopieczni bardzo się w nie angażują. Prowadzimy też zajęcia, które mają pomóc wrócić im do codziennego funkcjonowania, żeby po zakończeniu leczenia mogli być samodzielni.
– Bardzo lubię malować, a dzięki pracowni artystycznej mogę się rozwijać w tym kierunku. Bardzo mi to pomaga – mówi Mateusz Dębski, który od 6 lat jest podopiecznym świdnickiego ośrodka.